| Lookbook | ( 0 € )
ODZNAK ZDARMA pri každej objednávke !

Refresher about us

Refresher about us

Thanks lot for nice article about us in one of best independent lifestyle online Slovak magazine Refresher !

Wrote about us read here in slovak language !


Kúsok súčasného slovenského umenia v podobe každodenných produktov od mladých umelcov
Predstavujeme vám partiu ľudí, o ktorých ešte budeme počuť.

Začiatok bude trochu osobný. Milujem umenie, a to vo všetkých jeho podobách. Je síce pravdou, že až na pár výnimiek by ste ma v galérii či seminároch fotografov hľadali márne. Na druhej strane, som presvedčený o tom, že viem rozoznať a oceniť kvalitné umenie. Aj keď je pravdou, že každý považuje za kvalitu niečo iné. Ďalšou pravdou je, že som párkrát zistil, že nielen to, čo je na očiach verejnosti, musí byť to najkvalitnejšie, čo existuje. Aj ľudia, ktorí pracujú v relatívnej tichosti, bez mimoriadneho proma či dokonca skúseností, dokážu tvoriť kvalitné veci. V tomto snaží sa snažíme byť aj my v Refresheri nápomocní a bez akejkoľvek skromnosti môžem sebavedomo vyhlásiť, že sa nám to darí. Na našej facebookovej fanpage Umenie zo slovenských a českých ateliérov vám denne prinášame fotografie vašich výtvorov, ktoré nám pravidelne posielate, za čo veľmi pekne ďakujeme a dúfame, že v nastolenom trende budeme všetci pokračovať, lebo my v redakcií sme presvedčení o tom, že kvalitné veci sa majú dostať medzi ľudí.

Presne to je aj prípad nezávislého slovenského labelu Retart a jeho produkty ma zaujali hneď od začiatku. Obrazy, módne doplnky, hračky, obaly k iPhonom či dokonca sedadlá na bicykel a dosky na skateboard. To všetko nájdete v jeho portfóliu - produkty vytvorené mladými aj ostrieľanými umelcami, v exkluzívnom prevedení a limitovanom počte kusov. Čo je však najdôležitejšie, priestor dostávajú ľudia, ktorí síce nie sú každým dňom pod drobnohľadom širokej odbornej či laickej verejnosti, no som si istý v tom, že by sa ich mená mali začať skloňovať v umeleckých kruhoch. Nezriedka som sa v ich ponuke stretol s produktom, ktorý by, dovolím si tvrdiť, zaiste uspel nielen v slovenskej či európskej, ale aj v celosvetovej konkurencii. Tým sa vraciam na začiatok - páči sa nám, že si Retart osvojil víziu podobnú tej, akú máme v redakcií - prezentuje súčasných výtvarných umelcov a ich diela cez funkčné produkty.

Zdôraznil by som funkčnosť produktov. To, že každý kus je originálom a hmatateľným kusom umenia, ktoré sa tak dostane aj k ľuďom, ktorí by za normálnych okolností do galérie na výstavu jednotlivých umelcov asi neprišli - nie preto, že by boli zlí, ale preto, že k umeniu v galériách jednoducho nemajú vzťah. Takto sa im do rúk dostane skutočne exkluzívny produkt, a to rovno od držiteľa ocenenia za najlepšiu kolekciu prezentovanú na medzinárodnom festivale súčasného dizajnu - Bratislava Dizajnweek 2011.

Neberte to, prosím, ako promo pre ľudí tam pracujúcich a label ako taký. To nie je našim cieľom. Samozrejme, pokiaľ si stojíme za tým, že je niečo zaujímavé, originálne, kvalitné a navyše je to slovenské, radi to podporíme, aj keď sa občas stretávame s rozporuplnými reakciami. Avšak jediné, čo chceme, je, aby sa ich príkladom inšpirovali aj iní, ktorí možno váhajú či vyjsť s kožou na trh alebo nie. Budeme veľmi radi, ak nám dáte vedieť o niekom, o kom si myslíte, že si svoj priestor na našom webe zaslúži. Lebo Retart určite nie je jediný, o kom sa na týchto stránkach dočítate. Vyššie spomínaný fanpage, ako aj mailová adresa tibco@refresher.sk, sú vám plne k dispozícii. Budeme sa tešiť.

zdroj : Refresher.sk

Home facebook Retart on instagram vimeo
Retart © 2019. All rights reserved